Biznes + etyka

21 czerwca 2010 | Zaplecze grafika | 144 views | Dodaj komentarz »

W branży graficznej.

praca spekulacyjnaJeśli nie spotkaliście się z terminem (pracy) zleceń spekulacyjnych (ang. Spec Work), najwyższy czas nadrobić te zaległości.

Czym jest praca spekulacyjna

Praca spekulacyjna to każdy rodzaj zlecenia, które jest wykonywane bez wcześniejszego jasnego określenia warunków na jakich ma być wykonane. Innymi słowy. Wykonania pracy bez gwarancji wynagrodzenia. Jest to niechlubne zjawisko, szkodzące nie tylko środowisku twórczemu ale również odbijające się na kliencie, przez obniżenie jakości projektów.

Przykład

Wykonujemy określone zlecenie. Czyli inwestujemy swój czas, środki i umiejętności. Tworzymy nową jakość według konkretnych wytycznych projektu. Przedstawiamy rezultaty do wglądu klientowi i na tym kończy się historia. Kontakt się urywa. Nie wiadomo jak zostanie wykorzystany opracowany pomysł. Zostajemy z niesmakiem i bezużytecznym projektem, którego przecież nie można wykorzysta ponownie.

Inny przykład pracy spekulacyjnej to zawody. Kilku wykonawców wykonuje projekty niezależnie, z których wybierany jest jeden. Praca pozostałych wykonawców nie zostanie wynagrodzona.

Winę i odpowiedzialność za taka sytuację ponoszą po równi klienci, proponujący taką formę zlecenia, oraz graficy (projektanci etc.) podejmujący się takich zleceń.

Ryzyko

Wbrew pozorom ryzyko ponoszą obie strony.

Klient ryzykuje jakość. Gdy wynagrodzenie nie jest ustalone lub gdy jest niepewne będzie to odbijało się na ilości czasu i energii włożonych w projekt. Istnieje ryzyko otrzymania zgrubnie ociosanego projektu, projektu odrzuconego gdzie indziej, lub projektu nieautorskiego, bazującego na innym. Poza tym pierwsze w kolejce zawsze będą projekty które zapłacą rachunki grafika. Ustalając warunki zyskujemy pewność że nasz projekt nie zostanie wykorzystany ponownie gdzieś indziej.

Projektant ryzykuje że zostanie wykorzystany gdyż niektórzy klienci widzą w tym możliwość wykonania darmowej pracy. Przecież każdy artysta żywi się tylko doznaniami duchowymi nieprawdaż.

Utrwalanie dobrych praktyk

Codzienne zakupy w supermarketach odzwyczaiły klientów od kupowania rozwiązań skrojonych na miarę. A przecież gotowego Logo nie można zdjąć z półki. Praca z grafikiem musi opierać się na zaufaniu. Zaufaniu opartym o portfolio, które reprezentuje możliwości, jakość i stylu pracy jaka może być wykonać.
Wykonanie zlecenia nigdy nie może być pracą w izolacji od klienta. Gdy klient podaje tylko krótki opis a następnie pozostawia projekt swojemu biegowi, nie będąc w kontakcie z designerem, ryzykuje nawet o tym nie wiedząc. Może powstać ładny obrazek ale nie koniecznie rozwiązanie problemu. Trzeba pamiętać że zleceniodawca przeważnie nie jest projektantem i dokonuje oceny na podstawie swojego przeczucia. Nie wspominając już o kwestiach technicznych grafiki. Jest wiele aspektów które

Podsumowanie

Podsumowując zlecenia spekulacyjne szkodzą zarówno twórcą, bo nie rekompensują ich pracy jak i klientom często nieświadomym szkody jaką sobie wyrządzają. Trzeba powiedzieć wyraźnie wykonania pracy bez gwarancji wynagrodzenia jest wysoce nie etyczne.

Źródła oraz więcej materiałów na ten temat znajdziesz
http://www.aiga.org/content.cfm/design-and-business
http://www.no-spec.com/

Tagi:

Dodaj komentarz