Dostroić swoje portfolio

5 sierpnia 2010 | Zaplecze grafika | 267 views | Dodaj komentarz »

Dostroić swoje portfolioPortfolio jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem zaplecza grafika. Jest sposobem na zaprezentowanie się światu i pokazanie odbiorcom czego mogą od nas oczekiwać. Portfolio, od którego tyle zależy i od którego wiele oczekujemy, wymaga sporo uwagi i dokładnego przemyślenia.

Jak powiedział Henry Ford „Nie można zbudować reputacji na tym czego dopiero zamierza się dokonać”

Może zainteresuje Was kilka spraw, które wypłynęły gdy ostatnio odświeżałem portfolio.

Można by zapytać. Cóż za problem może tkwić w zrobieniu portfolio?Robię kolejna ilustrację; wrzucam do wora z napisem „Moje portfolio” i sprawa załatwiona. Jednak rokrocznie wielu ludzi zastanawia się jak zrobić to lepiej.

Jakie prace do portfolio?

Sprawa z portfolio wygląda tak, że zdecydowanie warto je mieć. Początkowo gdy prac jest mało, faktycznie może ono przypominać sałatkę jarzynową. Pakuje się tu cokolwiek byle czymś je wypełnić. Na dłuższą metę trzeba dobrze przemyśleć, które materiały dodać do portfolio, ponieważ będzie to miało wpływ na rodzaj dalszych zleceń. Ostatecznie chcemy przecież pokazywać ten rodzaj pracy, jaki chcemy wykonywać w przyszłości. Jeśli jesteśmy ilustratorem a trafiło nam się strzyżenie trawnika, warto dwa razy się zastanowić, zanim dodamy do portfolio zdjęcie pięknie przystrzyżonej murawy.

Ile prac w portfolio?

Ilość nie jest tak ważna jak jakość. Lepiej mieć trzy, cztery dobrze przemyślane prace niż cały zestaw nie związanych ze sobą ilustracji.

Spójność

Po części wspominałem już o tym. Dobrze jeśli prace mają wspólny mianownik. Styl, technikę czy temat. Jeśli jest kilka obszarów tematycznych warto je pogrupować aby nie robić zamieszania i ułatwić nawigację.

Bądź krytyczny

To najgorsza i najtrudniejsza rola. Być krytykiem własnej pracy. Przecież wszystkie materiały traktujemy jak własne dzieci. Niestety trzeba pozwolić im odejść. Z reguły nasze umiejętności i tak zostaną ocenione według najsłabszej grafiki z całego zestawu.

Podtrzymaj zainteresowanie

Przykuj uwagę rewelacyjnym materiałem na początku. Zostaw jednak jakąś perełkę na koniec, żeby została w pamięci.

Pewnie znalazło by się jeszcze tysiące innych, błyskotliwych sposobów na skuteczne portfolio. Kolejne czekają jeszcze na odkrycie. Tych kilka utkwiło mi w pamięci. Praca nad portfolio nigdy się nie kończy. Za jakiś czas znów przyjdzie nam je przejrzeć i zastąpić nowymi jeszcze lepszymi materiałami. Podziel się z nami Swoimi pomysłami na portfolio.

Tagi:

Dodaj komentarz