Gdy sprawy idą nie tak jak powinny!

30 sierpnia 2010 | Zaplecze grafika | 34 views | Dodaj komentarz »

ilustracja "Gdy coś idzie nie tak"Czy masz plan awaryjny?
Przygotowujemy się do sukcesu i mamy nadzieję że wszystko potoczy się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jednak pomimo najszczerszych starań sprawy czasami się wykładają. Termin oddania Logo się zbliża, ilustracja jest w połowie realizacji. Nagle się coś psuje i nie możesz dokończyć pracy. Co wówczas?

Uwzględnienie porażki w planowaniu jest sposobem jej uniknięcia.

Ostatnio miałem okazję skonfrontować się z trudnościami. Niestety zaliczyłem dość sporą awarię komputera. Dwa razy lądował w serwisie w przeciągu miesiąca. Wynikiem czego nie miałem go blisko miesiąc. Sprawy wyglądały by koszmarnie, gdyby nie fakt, że wszystkie najważniejsze dane, grafiki i ilustracje są na kopi zapasowej (o zabezpieczeniu się przed utratą danych pisałem w artykule 5 porad, zabezpiecz dane) gotowe do wykorzystania na innym komputerze.

Niestety jak z pewnością wiecie, zmieniając stanowisko pracy, okazuje się że rzeczy nie są pod ręką i w ogóle trzeba jakoś przemeblować zanim będzie można coś zrobić. Niestety, zapasowy sprzęt nie był już tak szybki jak kiedyś się wydawało. Ostatecznie lepszy taki niż żaden. Dzięki temu dopięte zostały wszystkie terminy, choć wymagało to kilku :) dodatkowych godzin pracy. Wyciągnąłem z tego lekcję.

To tylko jeden przykład. Co jeszcze może pójść nie tak. Odezwie się stara kontuzja, zaostrzy się RSI lub coś innego wyłączy Cie z działalności.

Jaki jest Twój plan awaryjny? Co finansowo pozwoli przetrwać taki okres?
Sprzedać książki, eBooka, wydruków, tantiemy z ilustracji? Warto zastanowić się nad tym czym prędzej.

Podzielcie się z wszystkimi przykładami swoich zmagań i tym jak z nich wybrnęliście. Wszyscy możemy się czegoś od siebie nauczyć. Jaki jest Twój pomysł na plan awaryjny?

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz